Spacerem po Ustce
Jesienny pobyt nad morzem to przede wszystkim spokój, większy wybór apartamentów oraz doskonała okazja do spacerów – do podziwiania widoków oraz korzystania z dobroczynnego działania jodu. Najpopularniejszą trasą spacerową w Ustce jest oczywiście słynna Promenada. Jej inna nazwa to Nadmorski Park Spacerowy. Ten deptak, którego początki datuje się na 1875 rok, pozwala na spokojny i komfortowy spacer wzdłuż morza, bez schodzenia na plażę. Możesz zatem wędrować także przy mniej sprzyjającej aurze, na przykład w wietrzne dni. Przy Promenadzie znajdują się knajpki i restauracje, gdzie możesz pokrzepić się w trakcie spaceru.
Jednak aktywny urlop nad morzem kojarzy się przede wszystkim ze spacerami po plaży. Zabierz więc ze sobą kijki, bo piękne, piaszczyste, usteckie plaże sprzyjają uprawianiu nordic walking. W granicach administracyjnych Ustki mają cztery kilometry długości i dzielą się na Plażę Wschodnią i Zachodnią, a łączy je słynna obrotowa kładka nad kanałem portowym. Spośród licznych tras spacerowych po okolicach Ustki na uwagę zasługuje Szlak Nadmorski, który poprowadzi Cię na przykład do Orzechowa (jedna z najpopularniejszych tras, licząca 5 km). Ciekawym, wartym odwiedzenia, miejscem jest również tajemniczy stawek Seekenmoor, zwany również Stawkiem Upiorów.
Rowerem po usteckich szlakach
Jeśli chcesz naprawdę aktywnie spędzić jesienny urlop w Ustce, zabierz ze sobą rower lub wypożycz go na miejscu. Zwiedzanie okolicy i podziwianie kolorowych, jesiennych widoków połączone z umiarkowaną aktywnością to recepta na udany wypoczynek. W Ustce trasę dla siebie znajdą zarówno okazjonalni, jak i zaawansowani cykliści.
Ustka leży na trasie słynnego Nadmorskiego Szlaku Rowerowego wokół Bałtyku (R-10), który jest częścią międzynarodowego projektu – EuroVelo (EV10), zakładającego utworzenie okrężnego szlaku rowerowego wokół Morza Bałtyckiego (o łącznej długości około 8 tysięcy kilometrów).
Na terenie samej Ustki poprowadzono również kilka „miejskich” tras rowerowych o różnej długości, jednak jesienny, aktywny urlop na dwóch kółkach to idealna okazja, aby wyruszyć w dłuższe trasy, np. Szlakiem Zwiniętych Torów (w kierunku Rowów), którego znaczna część prowadzi przez nasypy dawnej linii kolejowej (długość około 23 km). Rowerem można także wybrać się do Słupska (17 km), do stolicy Krainy w Kratę, Swołowa (38 km) lub jeszcze dalej – do Jarosławca (56 km). Bardziej zaawansowani rowerzyści mogą wyruszyć na wyprawę rowerową szlakiem USB-S: Ustka – Słupsk – Bytów – Sominy (86 km), przebiegającym przez środek Zielonego Serca Pomorza.
Ustka i okolice – szlaki miejskie i turystyczne
Jako że jesień to pora spacerów, podczas aktywnego urlopu nad morzem wybierz się na wyprawę – pieszo lub rowerem, jednym z popularnych szlaków. Zarówno samo miasto, jak i okolica kryją wiele turystycznych atrakcji i ciekawostek. Tutejsze szlaki wędrowne można zatem podzielić na miejskie oraz turystyczne. Wśród szlaków miejskich, do najpopularniejszych należą:
- Szlak Portowy – wokół portu i związanych z nim obiektów (ok. 3 km),
- Szlak Dawnej Ustki – spacer z historią w tle: stare rybackie domy w kratę, piękne wille z przełomu XIX i XX w. (ok. 2,5 km),
- Szlak Uzdrowiskowy – od tężni do latarni morskiej (ok. 6,5 km),
- Szlak Uroczysko – przez użytek ekologiczny „Staw Seekenmoore – Stawek Upiorów”, do przystani kajakowej (ok. 6 km),
- Szlak Buczyna nad Słupią – szlak wytyczony w znajdującym się w granicach miasta rezerwacie przyrody Buczyna nad Słupią (ok. 3 km).
Oprócz wspomnianych wcześniej szlaków rowerowych, najciekawsze szlaki turystyczne to z kolei: Szlak Orzechowska Wydma (2,8 km), Szlak Kraina w Kratę (Słupsk – Smołdzino – Sławno – Postomino – Ustka; 78,7 km), Szlak Dolina Słupi (Słupsk – Dębnica Kaszubska – Gałęźnia Mała – Bytów; 52 km), Szlak Słowińców (Gardna Wielka – Rwokół – Smołdzino – Kluki – Izbica – Łeba; 38,7 km), Szlak Północny (Łeba – Rąbka – Łącka Góra – Czołpino – jezioro Dołgie Wielkie – jezioro Gardno – Rowy; 40 km), Szlak Południowy (Łeba – Żarnowska Gać – Izbica – Kluki – Smołdzino – Gardna Wielka; 39 km).
Relaks i adrenalina – wędkarstwo morskie
Jak przystało na miasteczko portowe, Ustka jest idealną bazą na morskie wyprawy wędkarskie. Coraz więcej firm oferuje prawdziwe morskie rejsy kutrem, np. na połów dorsza. Wyprawy organizowane są zazwyczaj dla kilkunastoosobowych grup i trwają od kilku do kilkudziesięciu godzin. Jeśli chcesz poczuć adrenalinę związaną z połowami, zobaczyć, jak na co dzień wygląda praca rybaków oraz zmierzyć się z tym wyzwaniem, koniecznie wyrusz na łowiska.
Jeśli jednak wolisz uprawiać wędkarstwo, czując grunt pod nogami, wybierz się nad Słupię, która zimą jest europejskim centrum połowu troci. W rzece, oprócz troci, można łowić m.in. pstrągi, szczupaki, a nawet węgorze.
Ustka to miasto idealne do spędzenia nad morzem aktywnego urlopu właśnie jesienią. Swoją przestrzeń znajdą tu również pasjonaci jeździectwa – w okolicy znajdują się trzy stadniny koni. Amatorzy pływania mogą korzystać z czterech basenów w usteckich hotelach, a miłośnicy militariów zwiedzić słynne Bunkry Blüchera (kompleks niemieckich fortyfikacji sprzed II Wojny Światowej). Jednak jesienna Ustka to przede wszystkim malownicze krajobrazy i piękne morze – o tej porze często niespokojne. W czasie sztormów dobrze jest obserwować je z bezpiecznej odległości, z promenady lub z apartamentówapartamentu z widokiem na morze, popijając aromatyczną, gorącą herbatę.