Latarnia morska w Ustce
Ustka, 76-270 Marynarki Polskiej 1 (100m od obiektu)
Niezaprzeczalnie najbardziej charakterystycznym elementem dla widoku usteckiego portu jest tutejsza latarnia morska. Ten ciekawy obiekt został zbudowany 1892 roku przy użyciu czerwonej cegły. Budynek ma niespotykany dla latarni morskich plan, gdyż można powiedzieć, że składa się z dwóch części. Główny budynek został wzniesiony na planie prostokąta w stylu neogotyckim. Do niego dostawiona została ośmioboczna wieża. Wysoka na niespełna 20 m, jest jednym z najlepszych punktów obserwacyjnych na tutejszym wybrzeżu.
Ludziom Morza
Ustka, 76-270 Port Ustka (100m od obiektu)
Między Kapitanatem Portu w Ustce a latarnią morską ustawiony został pomnik „Ludziom Morza”. Zamysł powstania tegoż pomniku wykwitł zgoła 30 lat przed jego powstaniem w umysłach miejscowych rybaków. Jednak kłopoty ze sfinansowaniem projektu uniemożliwiły wprowadzenie go w życie. W roku 2001 powrócono do tegoż pomysłu. Pieniądze udało się uzyskać dzięki zbiórce wśród mieszkańców miasta, prywatnych darczyńców i z funduszy Urzędu Miasta i Starostwa.
Ustecka Syrenka
Ustka, 76-270 Promenada Nadmorska (300m od obiektu)
W pobliżu latarni morskiej, po wschodniej stronie usteckiego nadbrzeża, ustawiono ponad 6 metrowy pomnik zapatrzonej w dal syrenki. Odsłonięty 15 sierpnia 2010 roku mosiężny pomnik nawiązuje do usteckiego herbu i tutejszej legendy. Pomnik wykonano na podstawie projektu Michała Roski. Obecnie jest to jednak z największych atrakcji usteckiej promenady. Wieść głosi, że aby spełniło się półtora życzenia należy potrzeć lewą pierś syrenki.
Port i molo w Ustce
Ustka, 76-270 Ścieżka na plaże (300m od obiektu)
Ustecki port sięga swoją historią co najmniej do połowy XIV wieku. To co dziś możemy zaobserwować zwiedzając ten teren, jest wynikiem przebudowy w latach 1899-1903, aczkolwiek zachowały się jeszcze pozostałości wcześniejszego eksploatowania portu. Do I wojny światowej był on największym punktem wymiany handlowej na Pomorzu. Współcześnie pełni głównie funkcję turystyczną.
Muzeum Chleba
Ustka, 76-270 Marynarki Polskiej 49 (400m od obiektu)
Muzeum Chleba mieści się na ulicy Marynarki Polskiej 49 na poddaszu piekarni rodziny Brzóska. Nie można zaprzeczyć, iż jest to idealne miejsce dla pokazania historii chleba. Pan Eugeniusz Brzóska swoje zbiory kompletuje od kilkunastu lat. Obecnie w ich skład wchodzą wyeksponowane w trzech salach zabytki historii i rozwoju piekarnictwa, jak również cukiernictwa. W sami muzealnej możemy przyjrzeć się eksponatom nawet z XVII wieku.
Święty Jan Nepomucen
Ustka, 76-270 Bohaterów Westerplatte 16 (400m od obiektu)
Przy zachodniej praży w Ustce, a dokładnie obok nowej Stacji Ratownictwa Morskiego, ustawiono jesionową rzeźbę św. Jana Nepomucena. Pierwotnie rzeźba, autorstwa słupskiego artysty Antoniego Wilma, miała stanąć koło Baszty Czarownic w Słupsku. Jednakże, wykonana w 2000 roku na zlecenie księdza Jana Gieriatowicza, została podarowana w siedem lat po ukończeniu Urzędowi Morskiemu w Słupsku. Dlatego też w 2007 roku św. Jan Nepomucen stanął na wschodnim falochronie portu w Ustce, a następnie w roku 2010 przeniesiono go na obecne miejsce.
Pomnik rybaka Mistrala
Ustka, 76-270 Kaszubska 9 (400m od obiektu)
Przy pensjonacie Mistral, na ulicy Kaszubskiej 9 w Ustce, stosunkowo niedawno stanął pomnik rybaka, który przejął swe imię od wspomnianego pensjonatu. Rzeźba została wykonana z piaskowca, ma niemalże 2 m wysokości i przedstawia mężczyznę niewątpliwie od wielu lat zaznajomionego z trudami życia na morzu. Z dojrzałej, naznaczonej głębokimi zmarszczkami , twarzy przebija spokojna pewność siebie. Odziany w rybacki sztormiak, mężczyzna został przedstawiony w chwili wyciągania z zarzuconej na lewe ramię sieci dorsza.